PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=109908}

Czarna Dalia

The Black Dahlia
5,9 22 749
ocen
5,9 10 1 22749
4,2 12
ocen krytyków
Czarna Dalia
powrót do forum filmu Czarna Dalia

7+/10

ocenił(a) film na 7

Za cholerę nie potrafię zrozumieć złych opinii, które otoczyły ostatni film De Palmy. Zarzucano mu nudę, kiepską fabułę oraz przerost formy na treścią. Owszem, można się zgodzić, że często scenariusz jest zbyt poplątany i można się w natłoku wydarzeń zgubić (choć możliwe, że to wina producentów, którzy skrócili film o godzinę), ale to nie oznacza, że "Czarna Dalia" to chłam. Bynajmniej, daleko mu do nawet średniego filmu. Po pierwsze - scenariusz nie jest zły, po prostu z czasem zaczyna być dosyć chaotyczny i faktycznie, bez znajomości książki można stracić całkowicie wątek. Aczkolwiek to tak naprawdę jedyna poważna wada, jaką można zarzucić tej produkcji. W końcu nie można nie docenić chociażby rewelacyjnego klimatu. Ameryka lat 40-tych miała swój niepowtarzalny urok, co w filmie widać (mimo tego, że zdjęcia były robione w Budapeszcie). Ten okres został świetnie sportretowany przez Vilmosa Zsigmonda, odpowiedzialnego za zdjęcia. Już od pierwszej sceny widać, że pod tym względem film będzie trzymać niezwykle wysoki poziom. Zresztą nie tylko ujęcia rządzą, bo obsada aktorska również do złych nie należy. Josha Hartnetta, w przeciwieństwie do wielu innych koneserów lubię, mimo, że nie jest jakimś wybitnym aktorem. Aczkolwiek tak naprawdę to rządzą tutaj Aaron Eckhart (ten pan po "The Dark Knight" ciągle awansuje na liście moich ulubionych aktorów), Hilary Swank (wyjątkowo tutaj ładna) oraz Mia Kirschner, grająca tytułową postać. Ta trójka zagrała na światowym poziomie, a sceny ze Swank i Kirschner należą do najlepszych w całym filmie. Brawa należą się również Fionie Shaw, znanej bardziej jako ciocia Petunia z Harry'ego Pottera. Zagrała w dwóch scenach, ale w każdej z nich była fenomenalna! Szkoda, że niestety nie mogę tego samego napisać o Scarlett Johansson, która jednak nie potrafiła się wczuć w rolę. Warto również wspomnieć o bardzo klimatycznej muzyce Marka Ishama, świetnie pasowała do tajemniczej atmosfery filmu. Naprawdę, szkoda, że "Czarną Dalię" tak mało osób doceniło. Fakt, to mógł być lepszy film, niestety przez swój scenariuszowy chaos traci całkiem sporo. Muszę dorwać książkę Jamesa Ellroya, możliwe, że wtedy ocena się podniesie. Ale mimo wszystko "Scarface" (8+/10) i "Życie Carlita" (9-/10) lepsze. 7+/10

HerrFaustus

Hmmm filmu nie widziałem ale czytałem książkę i jest naprawdę przerażająca . Nie wiem jak w filmie to przedstawiono , ale w książce Ellroy z przerażającą dokładnością opisał miejsce zamordowania Dalii oraz siedlisko jej mordercy - Georgiego Tildena . Oczywiście to bujda , bo zabójcy nigdy nie ujęto tak naprawdę ale moment jak Bucky stacza walkę z uzbrojonym w chirurgiczne narzedzia Tildenem jest naprawdę niezły . Trzeba miec mocne nerwy . Nie uwierzysz ale książkę czytalem juz ze 20 razy i cały czas się nie nudzę - jest jenak trochę też smutna i przygnębiająca . Ale fil też obejrzę . Cieszę się że go chwalisz bo wszyscy trąbią że to największa wpadka i klapa DePalmy .

użytkownik usunięty
MilesQuaritch

To największa wpadka i klapa DePalmy. Nie słuchaj Faustusa nie ma racji, a gwarantuje ci że płyta z filmem wyląduje za oknem (gdy tylko obejrzysz).

ocenił(a) film na 7

Odezwał się znafca ;f Rób jak chcesz źą, moim zdaniem wszelka krytyka jest przesadzona, no ale przecież to takie modne krytykować "Czarną Dalię"...

użytkownik usunięty
HerrFaustus

Film ten można porównać do Wielkiego Kina, jest samo tak głupie i pozbawione zdrowego rozsądku jak Czarna Dalia.
Każdy kto uważa, że ten film jest bardzo interesujący i trzyma w napięciu powinien iść do psychiatry i dobrze się zbadać.

ocenił(a) film na 9

Każdy kto porównuje ten film do Wielkiego Kina powinien iść do psychiatry i dobrze się zbadać. Miłego dnia.

HerrFaustus

Zgadzam się - klimat jest niesamowity! Brakowało mi tego - szukam filmów z podobnym klimatem Ameryki lat 30-40. Scenariusz faktycznie pogmatwany, ale to urok kryminałów :-) Ogólnie film oceniam na +

elephant21c

"Tajemnice LA" ( już lata 50e ale klimat nadal ten sam - noir ) , "Lion Heart" z Travoltą , "W bagnie LA" z Denzelem no icała kupa filmów z Bogartem i innymi z lat 50ych ...

elephant21c

przede wszystkim - "chinatown", "harry angel", oczywiscie poza w/w

piot1_86

mi się "Czarna dalia" tez uważam ze większość opinii jest przesadzonych,może nie jest arcydziełem ale mnie wciągną.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones