PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=109908}

Czarna Dalia

The Black Dahlia
5,9 22 748
ocen
5,9 10 1 22748
4,2 12
ocen krytyków
Czarna Dalia
powrót do forum filmu Czarna Dalia

Film niezły ale do LA Confidential się nie umywa - różnica klasy. Co mnie zaskoczyło in minus to raczej luźne podejście do tematu morderstwa Czarnej Dahlii - praktycznie było ono tylko tłem dla właściwych zdarzeń w tym filmie. Nie ukrywam że się nieco zawiodłem. Spodziewałem się czegoś znacznie lepszego. Nazwisko reżysera, obsada, w końcu sam temat - bardzo ciekawie się zapowiadający. Wszystko, dosłownie wszystko zwiastowało wielki film. Niestety, do takich ten obraz w żadnym razie nie należy. Niby jest odpowiedni nastrój, wysmakowane ujęcia kamery, aktorzy grają wcale nieźle ale brakuje tego nieuchwytnego "czegoś" co odróżnia filmy świetne od przeciętnych. To co w Tajemnicach LA było najlepsze to żmudne gromadzenie mrocznych i tajemniczych zdarzeń które znalazły logiczne wyjaśnienie w porywającym finale. Tutaj momentami wyglądało to na przerost formy nad treścią - szczególnie w zdarzających się dość często dłużyznach. Sama "właściwa" akcja i intryga też jakaś taka drętwa i w dodatku sprawiająca jeszcze wrażenie na siłę komplikowanej. Coś tam się niby dowiadujemy, by po chwili uzmysłowić sobie że to jeszcze nie to i czekamy dalej w niejakim napięciu - a kiedy dowiadujemy się wreszcie wszystkiego stwierdzamy że nie robi to na nas większego wrażenia. Jakby to ująć - z dużej chmury kapuśniaczek ;)

Ocena 6/10

ocenił(a) film na 8
Gregg

nie porównuj jakiego kolwiek filmu do LA confidential , bo robisz z góry krzywdę nowej produkcji... tak znakomitego filmu jak "tajemnice ..." pewnie nie bedzie bardzo długo.
co do przerostu formy nad trescią , to choć nie widziałem , potrafie zrozumieć o co ci chodzi: depalma jest przedewszystkim naśladowca, lubi uzywać slynnych klasycznych scen w nowych filmach (z tego co wiem duzo jest scen z takich filmów jak sokół maltański czy sunset boulvard) de palma pozatym jest voyeurystą ,i to wlasnie voyeuryzm jest bohaterem wszystkich jego filmów.(uwież lub nie ale od "pozdrowień" z 68 r. widziałem wszystkie filmy de palmy)
dlatego (to się nie odnosi do ciebie) jak czytam niektórych frustratów o nazwie krytycy i czytam o filmie depalmy takie bzdury:"to wszystko już było" albo "najgorsze ze depalma sie traktuje powaznie" to scyzoryk otwiera się w kieszeni : jak można pisać do gazety krytykę filmu nie znając ani filmografii ani stylu reżysera.to po prostu nie profesionalne.

ocenił(a) film na 6
bennyblanco

Nie spodziewałem się że Black Dahlia dorówna LA Confidential, tylko że będzie po prostu lepszym filmem niż jest - stąd rozczarowanie...

Porównanie nasunęło się samo gdyż scenariusze obydwu filmów są oparte na powieściach Jamesa Ellroya.

Z opinią na temat "niektórych krytyków" zgadzam się 100%.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones