PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=109908}

Czarna Dalia

The Black Dahlia
5,9 22 739
ocen
5,9 10 1 22739
4,2 12
ocen krytyków
Czarna Dalia
powrót do forum filmu Czarna Dalia

Świetny film z niezapomnianym klimatem i wspaniałymi kreacjami aktorskimi ale po mojemu to noir a nie kryminał

Mr_mokrego_pampersa

Jedno nie wyklucza drugiego.

SlasherManiak

Nie są tym samym; w najlepszym razie klasyfukacja jest nieprecyzyjna, ale rzekłbym, że (dla miłośników film-noir) nawet myląca.

ocenił(a) film na 4
Mr_mokrego_pampersa

Nie gadaj od rzeczy. Filmy noir często są kryminałami. Te gatunki się akurat łączą. podobnie jest np. z dramatem historycznym, kostiumowym, przygodowym, które często zawiera te czynniki.

ocenił(a) film na 9
SlasherManiak

Kryminał może być noirem, ale noir obejmuje znacznie więcej gatunków - m.in. dramaty, filmy obyczajowe (Stracony Weekend,, Bulwar Zachodzącego Słońca -obydwa Billy'ego Wildera). Noir to jest określenie filmów z lat 30-50, które ukazują dołującą wizję świata, często pełną zbrodni i zepsucia. Pokazuje niełatwe relacje międzyludzkie (często bohater zakochuje się w złej kobiecie - famme fatale), intrygi i często są to filmy w schemacie który uwielbiają bracia Coen - główny bohater wpaprze się w jakąś sprawę (często przez głupotę), która pociąga go na dno. Te filmy charakteryzuje również czerń i biel, duże kontrasty światło-cień i ukazywanie akcji w nocy, czasem w deszczu. Najlepszymi przykładami neo-noir czyli współczesnego nawiązania do gatunku, są 'Śmiertelnie proste' z 1984 i 'Człowiek, którego nie było' z 2001 - obydwa braci Coen - a ten drugi jest czarno biały i ma większość cech gatunku. A nie jest to kryminał ani film z wartką akcją, tylko rozwlekła opowieść o życiu i złych wyborach.
Czarna Dahlia jedyne, co ma z noir wspólnego, to akcję dziejącą się w latach 40-tych i ukazanie świata ze złej, zdeprawowanej strony.

Bruce_Lee

Jeśli to nie jest noir to to Chinatown który nie jest filmem czarno-białym i nie był kręcony w latach40/50tych też nie powinien nim być. Nie pierwszy raz ten portal jest niekonsekwentny. Niektórzy rozróżniają jeszcze neo-noir i moim zdaniem tym można nazwać oba wspomniane przeze mnie filmy. Ja jednak nie zgadzam się, że noir to tylko filmy z określonych dekad XX wieku. Gatunek można uprawiać po dziś dzień i może on ewoluować. Czarny kryminał gdzie panują mroczne klimaty a charaktery nie są wyraźnie czarne bądź białe można nazwać noir moim zdaniem...

ocenił(a) film na 9
Mr_mokrego_pampersa

Ja wymienilem cechy filmow noir i neo noir, wspomnialem ze moze cechowac je czern i biel etc. Chinatown nalezy do neo noir i - ma wiekszosc cech gatunku.

ocenił(a) film na 5
Mr_mokrego_pampersa

Kryminał z elementami kina Noir.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones