James Ellroy

Leroy Earle Ellroy

8,3
73 oceny materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby James Ellroy

Ktoś go kiedyś okreslił mianem Sułtana Brudów jego książki Tajemnice Los Angeles , Tajna sprawa , Amerykański spisek , Biała gorączka , Wielkie nic czy najnowsza Noce krwi to doskonałe a zarazem przerażające kryminały.Sporo pisze o zepsuciu i korupcji policji , ciemnych mrocznych stronach ludzkiej duszy po prostu Edgar Allan Poe obecnych czasów!!!!!!!!11

MilesQuaritch

Hm, właśnie, można jego książki dostać w Polsce? Bo szczerze mówiąc, wcześniej się tym nie interesowałam, a teraz bym chciała przeczytać:)

lady_akira

Nie wiem czy pytanie aktualne, ale odpowiedź brzmi: na szczęście tak :) Za większość z nich - o ile nie za wszystkie - odpowiedzialne jest wydawnictwo C&T. Warto się z nimi zaznajomić. Pozdrawiam

HerrDecadens

Za wszystkie ksiazki Ellroya odpowiada w polsce toruńskie wydawnictwo C&T, pomijając pierwsze wydanie Czarnej Dahli przez zdaje się wydawnictwo Alfa. C&T w przeciagu kilku lat wydało zdecydowaną wiekszość tytułów Ellroya, dosłownie na dniach wyszła/ma wyjść ostatnia część trylogii o Hopkinsie "Suicide Hill". Czekam jeszcze na Killer on the Road, którą C&T szykuje na przyszły rok. Polecam Ellroya a zwłaszcza kwarten L.A. !!!

miczum

Polecam jeszcze Amerykański spisek i Sześć tysięcy gotówką - skladają się na cykl AMERICAN UNDERWORLD TRILOGY - thrillery political fiction ( Ellroy pracuje nad ostatią powieścią - Blood Rover która ma się ukazać niebawem )

MilesQuaritch

Jeśli chodzi o AMERICAN UNDERWORLD TRILOGY to zawsze mam problemy z odnalezieniem się w tych fabułach, zbyt duża ilość postaci, wątków i miejsc akcji. Kiedy zacząłem czytać Amerykański spisek gdzies tak po 200-tu stronach uswiadomiłem sobie że przynajmniej od 100-u stron nie wiem o co chodzi. Jednak przy drugim podejściu do ksiązki odnalazłem się w niej tak jak powinienem odnajdować się w ellroyowskich intrygach. Niemal identyczna sytuacja był z Sześć tysięcy gotówką, za która wziąłem się od razu jak ukazała się w polsce, jednak wówczas poległem - i całkiem niedawno zabrałem się za nią po raz drugi, też nalezycie ją doceniając. W Amerykańskim spisku i Sześć tysięcy gotówką Ellroy mistrzowsko miesza swoich fikcyjnych bohaterów i swoje intrygi z prawdziwymi postaciami i wydarzeniami, czy ścislej, z historią amerykańską, z inwazją w Zatoce Świń, z zamachami na braci Kennedy'ch i Martina Lucyfera Kinga, z wojną w Wietnamie itp. Kawałek historii Stanów Zjednoczonych bez patosu i upiekszania, kawałek historii Stanów Zjednoczonych, tak brudny jak tylko Ellroy potrafi robić.

micha579, a czytałeś może Librę Dona Delillo?
http://merlin.pl/Libra_Don-Delillo/browse/product/1,496964.html
"James Ellroy wspomina, że Libra była jednym z bodźców do napisania przez niego tryptyku Underworld USA - jeszcze bardziej szczegółowego opisu zdarzeń, które mogły doprowadzić do śmierci Kennedy'ego."

Ja juz ją zamówiłem, na pewno warto się z nią zapoznać, choćby dla samego Lee Harveya Oswalda.





miczum

niestety nie ale temat kennedych i zabójstwa z Dallas jest mi znany całkiem całkiem ... a co dobra jest ? pzdr

MilesQuaritch

filmy na podstawie jego powieści/scenariuszy są rewelacyjne, dlatego z chęcią zabrałbym się za książkę.. co byście polecili dla początkującego?

Pauleta

Na pewno cokolwiek z L.A. Quartet. Czarna Dahlia, Tajemnice Los Angeles, Biała gorączka, czy mój faworyt, Wielkie nic.

miczum

Ooo tak Big Nowhere to mocna powieść - aż się dziwie że do tej pory jej nie zekranizowano, świetna jak i cały cykl LA Quartet.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones